Milli Eğitim Bakanlığı 80 BİN Öğretmen ve Yönetici Atayacak!

öğretmen-alımı

Milli Eğitim Bakanlığı, 80 bin atama yapacak, MEB atamaları 2 ay içerisinde gerçekleşecek. 2014 Haziran’da MEB 40 bin okul yöneticisi atayacak. 2014 Temmuz’da ise MEB 40 bin yeni öğretmen ataması gerçekleştirecek.

Milli Eğitim Bakanlığı 2 ay içinde hangi kadroya ne kadar atama yapacak? İşte detaylar… Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni eğitim-öğretim dönemi açılmadan, önümüzdeki 2 ay içerisinde okullarda 40 bin okul yöneticisi ve 40 bin öğretmen olmak üzere 80 bin atama yapacak.

Dershanelerin özel okula dönüşmesini içeren Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun ile okul müdürleri de dahil olmak üzere tüm MEByöneticileri açığa alınmıştı.İl ve şube müdürleriatamalarının ardından eğitim-öğretim döneminin bitmesiyle okul müdürlerinin de görev süresi dolacak.

Düzenlemeden sadece 4 yıldan fazla görev yapan okul yöneticileri etkilenecek. Eğitim-öğretim döneminin bittiği 13 Haziran 2014 itibarıyla 4 yıldan fazla görev yapan ve düzenlemeden etkilenecek olan okul yöneticisi sayısı 39 bin 870. Yönetici atamalarının Haziran’ın ikinci haftası yapılması bekleniyor.

ÖĞRETMENE MÜDÜRLÜK HAKKI
Bakanlık, okul müdürleri için Yönetici Atama Yönetmeliği’ni hazırladı. Yönetmelikle, 8 yıl öğretmenlik yapmış kişilere yöneticilik hakkı verilecek.Bundan önceki dönemlerde çıkan yönetmeliklerde yöneticilik görevi olmayan kişilere okul müdürlüğü hakkı verilmiyordu. Yöneticilik görevi öğretmenlik mesleği yanında görevlendirme olarak yapılacak ve öğretmen işin merkezinde hem öğretici hem de yönetici olabilecek.

İŞTE MÜDÜR OLMA ŞARTLARI
Asaleten müdür ve kurucu müdür olarak görev yapmış olmak.Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak ayrı ayrı veya toplamda en az 2 yıl asaleten görev yapmış olmak.Müdür yetkili öğretmen olarak en az 3 yıl görev yapmış olmak.

Vekaleten veya geçici görevli olarak ayrı ayrı veya toplam en az 2 yıl şube müdürlüğü ve daha üstü görevlerde bulunmuş olmak

Vekaleten veya geçici görevli olarak ayrı ayrı veya toplam en az 3 yıl müdür, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görev yapmış olmak.

Bakanlığın eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki şef veya daha üstü kadrolarda görev yapmış olmak.

AĞUSTOS’TA 40 BİN ÖĞRETMEN
Temmuz sonu, Ağustos başında ise 40 bin öğretmen adayı ilk atama ile okullarda görevlendirilecek.

Şubatayında 10 bin öğretmen ataması yapan MEB, böylelikle 2014 yılında 50 bin öğretmen ataması yapmış olacak.

MEB’de şu anda 812 bin öğretmen görev yapıyor. Bunların 450 bini son 10 yılda atandı.

(Visited 1 times, 1 visits today)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*